Veľkosť rastliny

Keď ste si už premysleli, ktorým rastlinám sa bude vo vašom dome dariť, rozmýšľajte nad ich veľkosťou. Hoci niektoré malé rastliny môžu rýchlo dorásť do veľkých rozmerov, mnohé rastú oveľa pomalšie a za mnoho rokov sa iba málo menia. Rýchlo rastúca rastlina môže čoskoro prerásť pre ňu pôvodne určený priestor a bude vyžadovať neustále zrezávanie, aby ste ju udržali pod kontrolou. Inokedy vyzerá malá rastlina nezmyselne a nepatrične na mieste, kde by bola oveľa vhodnejšia rastlina veľká.

Kedy a kde nakupovať

Najlepším obdobím na nákup nových rastlín je čas od jari do skorej jesene. V týchto obdobiach roka sa podmienky pre domáce pestovanie približujú podmienkam u komerčných pestovateľov, takže kúpené rastliny sa rýchlo udomácnia . V zime sú v domácnosti nevhodné podmienky, napríklad ústredné kúrenie a suchý vzduch.

Nakupujte v renovovaných záhradníctvach a pestovateľských staniciach, vystríhajte sa nákupu rastlín v obchodoch s prievanom a pri predaji rastlín na ulici za veterného či chladného počasia. Každoročne sa za takýchto nevhodných podmienok nakúpi mnoho nádherných cyklámenov. Pri nákupe vyzerajú byť v dobrom stave, pretože však boli vystavené chladu alebo prievanu, ich poškodenie sa doma rýchlo zviditeľní.

Rastliny dobrej kvality

Z rastliny, ktorú kúpime v dobrom stave a budeme ju riadne pestovať, budeme mať trvalé potešenie, zatiaľ čo rastlina, kúpená v zlom stave, sa veľmi pravdepodobne pekne nevyvinie ani napriek dobrej starostlivosti.

Nakupujte iba najlepšie. Najlepšie nemusí byť najdrahšie. Mnohé z malých populárnych rastlín, ktoré sú dostupné skoro na jar, ako begónie, hybridy Impatiens wallerana či Thunbergia alata, sú vhodné do bytu a sú aj celkom lacné. Ak ich budete pestovať niekoľko v jednom kvetináči, za dva či tri mesiace sa rozvinú do atraktívnej formy. Mladšie rastliny sa tiež rýchlejšie adaptujú na podmienky domáceho pestovania než dospelé exempláre.

Presvedčte sa o to, že rastlina, ktorú kupujete, je zdravá, vyzerá sviežo, má pevné stonky, kompaktný rast a jej listy nie sú poškodené alebo vadné. Nekupujte rastliny, ktorým listy žltnú alebo majú hnedé špičky či okraje. Kým pri niektorých menších rastlinách je možné odstrániť poranený list a rastlina aj tak dobre vyrastie, poskrúcaný list figovníka (Ficus elastica) alebo filodendronu bude po viacero rokov stálou výčitkou.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]