Čo zhoršuje priebeh atopického ekzému?
Potravinové alergény, hlavne ryby, kravské mlieko, arašidy, sója a med spúšťajú atopickú dermatitídu, ktorá môže byť prejavom samotnej alergie. Telo začne pri alergii ako obrannú reakciu produkovať histamín, čím dochádza k začervenaniu kože, tvorbe opuchov, svrbeniu a vzniku prieduškovej astmy. Prítomnosť potravinovej alergie sa zisťuje pomocou hodnoty špecifických potravinových imunoglobulínov IgE.
Medzi ďalšie príčiny zhoršenia ekzému patria vzdušné alergény – prach, peľ, roztoče a plesne. Pri vdychnutí sa tieto malé častice usídlia na sliznici hrdla, nosa, priedušiek a pľúc. Vtedy dochádza ku vzniku alergickej nádchy a bronchiálnej astmy. Pri styku s kožou vzniká ekzém alebo žihľavka.
Kontaktné alergény – kozmetické prípravky, vlna, lanolín, parabény a kovy spôsobujú kontaktnú dermatitídu, kedy pokožka prichádza do kontaktu s týmito alergizujúcimi látkami. Chemické látky predlžujúce trvanlivosť výrobkov – parabény sú veľmi často pridávané do kozmetiky, ktorá citlivej pleti spôsobuje vznik ekzému. Taktiež kovy ako nikel a chróm, ktoré sú súčasťou mincí, šperkov, ihiel a nástrojov prispievajú k tvorbe atopickej pokožky. Lanolín je tuk získavaný z vlny oviec. Používa sa pri výrobe ochranných hydratačných krémov a keďže môže obsahovať pesticídy, s ktorými prichádzajú do kontaktu ovce pasúce sa na chemicky ošetrovaných rastlinách, môže lanolín pokožku poškodiť.
Ako sa lieči atopický ekzém?
Pozmeňte svoje bývanie
Zo svojho prostredia odstráňte koberce, deky, záclony a závesy, pretože sa na nich usádza množstvo prachu. Čističky vzduchu vám spoľahlivo prečistia okolitý vzduch a zbavia ho škodlivých alergénov, preto si ich zakúpte. Nábytok a podlahu denne utierajte namokro neagresívnymi čistiacimi prostriedkami.
Kožu potierajte liečivými prípravkami
Krémy, masti a emulzie určené pre atopickú pokožku obnovujú ochrannú vrstvu kože, hydratujú ju a zabraňujú jej vysušovaniu. Voláme ich emolienciá. Nanášame ich niekoľkokrát denne na čistú kožu na postihnuté miesto alebo na celý povrch tela. Nie je vhodné, aby obsahovali parfumy či parabény. Okrem nich môžete použiť aj prírodné oleje – konopný, argánový, šípkový, levanduľový a jojobový.
Užívajte polynenasýtené mastné kyseliny a probiotiká
Zo svojho jedálnička vylúčte pikantné jedlá, citrusové plody, čokoládu a orechy, ktoré vyvolávajú alergiu a ekzém zhoršujú. Je dôležité si doplniť polynenasýtené mastné kyseliny, probiotiká, vitamíny, zinok a selén. Omega 3 mastné kyseliny a probiotiká svojimi protizápalovými účinkami zmierňujú svrbenie aj kožný zápal, kožu spevňujú a revitalizujú. Probiotiká osídlia črevá prospešnými baktériami, tie patogénne odstránia, čím sa zlepší celková imunita, alergia, atopická dermatitída aj priebeh infekcií. Vitamíny A, B, C, D a K silnými detoxikačnými účinkami prečistia sliznice a zbavia telo toxínov. Antibakteriálne účinky zinku preliečia zápalové ochorenia kože, ktorú zároveň obnovujú a regenerujú.
Liečivé krémy, oleje, probiotiká, polynenasytené mastné kyseliny, vitamíny a minerály si zakúpite v lekárňach a obchodoch s výživovými doplnkami.