Pomáhajú liečiť infekciu Helicobacter pylori
Baktéria Helicobacter pylori s bičíkovitým tvarom napáda a kolonizuje žalúdočnú sliznicu, čím spôsobuje vznik gastritídy, vredov žalúdka a dvanástnika. Tkanivá začnú následne vylučovať látky, ktoré podporujú zápalové procesy a poškodzujú sliznice. Tým dochádza k porušeniu ochrannej slizničnej bariéry a choroboplodné mikroorganizmy ľahšie preniknú do krvného riečiska, kde spôsobujú vznik mnohých ochorení. Vedecké štúdie potvrdili pozitívny vplyv probiotík, hlavne Lactobacillus a Bifidobacterium na spomalenie množenia a rastu Helicobacter pylori, pretože svojimi účinkami túto baktériu oslabia. Zároveň hoja a stabilizujú žalúdočnú a črevnú sliznicu a zmierňujú ich zápal.
Pozitívne ovplyvňujú laktózovú intoleranciu
Pri tomto ochorení enzým laktáza nie schopný štiepiť laktózu – mliečny cukor v tenkom čreve na glukózu a galaktózu. V dôsledku toho sa v hrubom čreve tvorí metán, oxid uhličitý, vodík a kyselina mliečna, čo spôsobuje kŕče a bolesti brucha, hnačky aj nadúvanie. Práve probiotiká odstraňujú a zmierňujú tieto nežiadúce tráviace ťažkosti, pretože dokážu laktózu lepšie a účinnejšie spracovať.
Sú nápomocné pri antibiotickej liečbe
Užívanie antibiotík je veľmi často spojené so vznikom hnačiek, kedy sa organizmus zbavuje nežiadúcich toxínov. Prejavujú sa rôzne, teplotami, zvracaním až dehydrovaním. Mnoho výskumov preukázalo liečebný efekt Lactobacillus acidopillus, Lactobacillus bulgaricus a Saccharomyces boulardii na obnovenie mikroflóry čreva, ktorá bola poškodená účinkami antibiotík.
Najúčinnejšie kmene probiotík
Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus – najznámejšie druhy probiotík, ktoré udržujú správnu hladinu zdraviu prospešných baktérií, účinkujú pri žalúdočných problémoch, odstránení hnačiek a Helicobacter pylori, zlepšujú celkové trávenie a vstrebávanie dôležitých živín z potravy. Dokonca zmierňujú príznaky atopického ekzému tým, že sa črevá prečistia, kvalita pokožky sa zvýši. Probiotiká taktiež zastavujú množenie plesní, kvasiniek a patogénnych baktérií, akou je napríklad aj Salmonella či Listéria. Majú významný okysľujúci účinok na tráviace orgány. Okyslením sa počet škodlivých patogénov výrazne zníži a zloženie črevnej mikroflóry sa skvalitní, čo prispeje k celkovému zlepšeniu zdravotného stavu. Ak vás trápi astma, potravinova alergia, kazivosť zubov, zapálené a krvácajúce ďasná, neváhajte siahnúť po probiotikách. Vďaka svojmu hodnotnému zloženiu sa osvedčili aj pri liečbe Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy. Crohnova choroba je typická zápalmi v oblasti tenkého a hrubého čreva spojenými s nepravidelným vyprázdňovaním. Pri ulceróznej kolitíde trpí zápalmi sliznica hrubého čreva a konečníka.
Prirodzenými zdrojmi probiotík sú najmä jogurty, bryndza, syry, kefír či cmar. Svoje telo nimi zásobíte pomocou kvalitných výživových doplnkov.