Elektronické obojky sú relatívne čerstvé na trhu a sú výdobytkom poslednej doby. Samozrejme vzniká množstvo otázok okolo nich. Milovníkom psom ako prvé hneď napadne otázka, či nie je to príliš drastická metóda na výchovu. Tu sa ale tiež môžeme spýtať, či nie je príliš drastické, ak pes neposlúchne a stane sa nejaký úraz.
MEDZINÁRODNÁ OCHRANA ZVIERAT
O elektronických obojkoch koluje veľa mýtov a rozdeľuje spoločnosť na dva tábory: zástancov a odporcov. Samozrejme v nevhodných rukách sa elektronické obojky môžu stať nebezpečnými, ako všetko, čo vynašiel človek, no dnešné elektronické obojky prešli v posledných 10 rokoch takým technickým vývojom, že už nemajú nič spoločného s ich predchodcami. Dnešné elektronické obojky dokonca uznala za bezpečné aj komisia pre ochranu zvierat a tiež sa s nimi dôkladne zaoberá Medzinárodná asociácia výrobcov elektronických obojkov (ECMA). Tieto obojky odporúča aj mnoho profesionálnych kynológov. Vďaka nemu veľmi ľahko naučíte svojho psa jednoduchým povelom ako zostaň, alebo chôdza na vodítku.
POUŽÍVANIE
Pred použitím obojku je však dôležité dôkladne preštudovať návod na použitie. Musíme si zvoliť správnu mieru impulzu, to znamená, že pes by mal na impulz reagovať, avšak nie bolestivo, zakňučaním. Pri výbere obojku je dobré zohľadniť veľkosť psa. Väčšina obojkov je vhodná pre psov od 5 kg do 50 kg. Elektronickým výcvikovým obojkom pri správnom použití nemôžete psovi nijako ublížiť. Funguje na báze zvukového signálu (varovný signál pre psa), po ktorom nasleduje vibračný a následne elektronický signál, ktorý slúži ako trest a je pre psa nepríjemný, avšak nie nebezpečný. Pes veľmi rýchlo pochopí súvislosť medzi signálmi a preto už za krátky čas je možné používať len zvukový signál. Elektronický obojok sa ovláda na diaľku. Pri výbere správneho obojku je potrebné zohľadniť jeho dosah, čo býva zvyčajne od 200 do 1500 metrov a tiež aj funkciu obojku. Niektoré obojky disponujú s funkciou nahratia povelov.