Teplomery sú neoddeliteľnou súčasťou každej domácej lekárničky. Mnohé choroby sa začínajú práve zvýšenou teplotou a čím skôr si ju všimneme, tým väčšiu výhodu v boji proti nej máme. Mnohí z nás dobre poznajú chladnú špičku ortuťového teplomera, ktorý sme dostali pod pazuchu, potom sme museli čakať 5 minút a následne sme zistili verdikt. S bezdotykovými teplomermi je toto minulosťou.

Mechanizmus

Bezdotykový teplomer využíva infračervené žiarenie, ktoré vyžaruje každé teleso s nejakou teplotou. Bezdotykový teplomer môžete namieriť takmer na hocičo a v priebehu momentu zistíte teplotu daného objektu.

Rýchlosť merania

Pri bezdotykových teplomeroch netreba čakať, kým stĺpček ortuti v teplomere vystúpi na konečnú hodnotu alebo kalsických 10 sekúnd ako je to u digitálnych teplomerov. Bezdotykové teplomery merajú teplotu okamžite a nie sú závislé ani na styčných plochách s meraným objektom. Výsledky tak môžete pozorovať ihneď a teplota sa dá merať aj u objektov v pohybe.

Presnosť

Zatiaľ čo pri bežnom ortuťový teplomer sme odkázaní na vlasné oko u bezkontaktných teplomerov je jedinou odchylkou samotná technika teplomeru. Tá je však omnoho nižšia ako odchylka nášho oka sledujúceho miniatúrnu stupnicu, ktorú kdesi pretína hladina ortute. Bezdotykové teplomery merajú teplotu s maximálnou odchylkou 0,2°C.

Rozsah merania

Bezdotykové teplomery sú shopné merať teplotu vo veľmi veľkých teplotných rozmedziach. Jedná sa o rozdiely až 1500°C, čo síce nevyužijeme v domácnostiach, no v priemysle je táto vlastnosť kľúčová.

Odolnosť a bezpečnosť

Pri páde ortuťového teplomera na zem hrozí jeho rozbitie a vyliate ortute, ktorá je zdraviu škodlivá. Ortuťové teplomery bývajú obvykle sklenené, čo ich odolnosti veľmi nepridáva. Ak spadne na zem bezdotykový teplomer obvykle s plastovým telom, nejedná sa o žiadne zdravotné riziko. Jednak je plast odolnejší ako sklo a jednak neobsahuje ortuť, ktorá by sa tým pádom nikam nevyliala.

Meranie v reálnom čase, rýchlosť merania, hygiena, rozsah, presnosť a mnoho ďalších kľúčových vlastností hrá v prospech bezdotykových teplomerov. Čím iným by ste mohli naraz zmerať teplotu človeka, zvieraťa, jedla, vzduchu alebo vody v hrnci pri zaváraní?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]