Typy mixérov
Tyčový mixér
Získa si vás štíhlou konštrukciou tela s dlhšou hlavicou na mixovanie. Vyrába sa z plastu alebo kovu. Kovová ja omnoho odolnejšia a vhodná i na mixovanie horúcich pokrmov. Zariadenie využijete na ponorné mixovanie a môžete ním suroviny šľahať aj drviť.
Stolný mixér
Je odolnejší, objemnejší a vysoko výkonný. Hravo zvládne mixovanie ovocia, semienok, orechov i byliniek. Pripravíte si s nim zeleninové pyré, krémové omáčky i piškótové cesto. Pozostáva z dvoch častí. Základná obsahuje motor a ovládací panel, pomocou ktorého si zvolíte počet otáčok. Druhou je nádoba na mixovanie zhotovená zo skla alebo prvotriedneho tritanu, ktorý neabsorbuje vôňu ani chuť pokrmov.
Ručný šľahač
Oceníte ho pri príprave liateho i kysnutého cesta, pretože v jeho výbave nájdete 2 metličky na šľahanie a 2 háky na miesenie cesta. Stupeň rýchlosti mixovania si volíte sami. Keď si vyberiete typ s miskou a stojanom, prácu si uľahčíte.
Smoothie a nutričné mixéry
Chcete si dopriať banánové, jahodové či malinové smoothie? Ak áno, rozhodnite sa pre smoothie mixér. A keď preferujete zdravý životný štýl, zakúpte si nutričný mixér, vďaka ktorému rozmixujete tekvicové, ľanové i chia semienka, orechy a obilninové zrná so zachovaním zdraviu prospešných látok. Oba typy obsahujú viac samostatných nádob, ktoré môžete so sebou prenášať kamkoľvek chcete.
Sekáčiky
Sú znamenitým pomocníkom nielen pri drvení byliniek, ovocia, zeleniny a korenín, ale aj tvrdých orechov, mandlí a semienok. Výkonnejšie modely vás nadchnú schopnosťou drviť ľad aj rozsekať mäso.
Parametre, ktoré sú dôležité pri výbere mixéra
Výkon a počet otáčok
Čím lepšiu výbavu a viac funkcií na mixovanie prístroj ponúka, tým je výkonnejší a spotrebuje viac elektrickej energie. Pamätajte, že nároky na mixovanie mäkkých surovín a tvrdých semienok alebo mäsa sú rôzne, preto pri svojom výbere tento parameter dobre zvážte. Počet otáčok vyjadruje koľkokrát sa nože na mixovanie otočia počas jednej minúty. Na bežné mixovanie jemných surovín vám postačí prístroj s 11 000 otáčkami za minútu. Ak budete chcieť rozdrviť potraviny s vyššou tvrdosťou, zvoľte si mixér s 20 000 otáčkami za minútu.
Materiál a bezpečnosť
S vyššou odolnosťou voči tepelnému alebo mechanickému poškodeniu stúpa životnosť spotrebiča. Kvalitný materiál spoznáte podľa kovového vyhotovenia. Pokiaľ sa rozhodujete, aké nože na mixovanie si zvoliť, siahnite po tých, ktoré sú vyrobené z bezpečnej nerezovej ocele. Čo sa týka výberu nádoby, skvelou voľbou je odolný tritan a sklo. Tieto materiály nereagujú pri kontakte s potravinami a poslúžia vám aj pri spracovaní horúcich jedál. Bezpečný mixér by mal obsahovať hlavne ochranu motora proti prehriatiu, nožičky proti kĺzaniu a ergonomickú protišmykovú rukoväť. A tiež bezpečnostnú poistku, vďaka ktorej sa spustí činnosť prístroja iba ak sú všetky jeho súčasti správne osadené.
Vynikajúci výber mixérov nájdete v bohatej ponuke e – shopov s elektronikou.